Budowa układu hydraulicznego

Każda maszyna do swojego poprawnego działania potrzebuje odpowiedniego zasilania. Energia może być dostarczana do układu w różnych postaciach. Najczęściej wykorzystywana jest energia elektryczna ze względu na łatwość jej przemian oraz ogólną dostępność. Warto jednak zauważyć, że w przemyśle powszechnie wykorzystywane są również inne nośniki energii.

Hydraulika do zasilania maszyn przemysłowych

 układy hydrauliczneJednymi z najczęściej stosowanych są układy pneumatyczne lub układy hydrauliczne. Te pierwsze do swojej pracy wykorzystują powietrze pod różnym ciśnieniem. Przez układ hydrauliczny rozumie się z kolei przemianę dowolnego rodzaju energii na energię ciśnienia cieczy. Następnie energia ta przenoszona jest wraz ze strumieniem cieczy oraz ulega ponownym przemianom na przykład na ruch obrotowy elementu wykonawczego. Rozróżnia się kilka podstawowych odmian tego rodzaju układów. Zaliczyć można do nich chociażby układ otwarty oraz układ zamknięty. W obydwóch układach do wprawienia cieczy w ruch najczęściej wykorzystywany jest dodatkowy element nazywany pompą. To właśnie on umożliwia tłoczenie cieszy przez różnego rodzaju dysze co pozwala zmienić jej ciśnienie a co za tym idzie energię. Warto dodać, że tego typu rozwiązania są powszechne wykorzystywane do napędu różnego rodzaju maszyn. Warto dodać, że możliwy jest również proces odwrotny, w którym energia mechaniczna pozyskiwana jest dzięki strumieniowi wody.

Przykładem mogą być tutaj turbiny wodne, które są wprawiane w ruch poprzez przepływające masy wody. W ten sposób energia płynącej wody zamieniana jest na energię mechaniczną turbiny a następnie poprzez generator na energię elektryczną. Jak widać w fizyce można praktycznie dowolnie zamienić jedną postać energii w inną. Każda konwersja powoduje jednak straty. Właśnie dlatego im więcej razy następuje zamiana tym mniejsza sprawność procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *