Chemiczne sposoby mechanicznych mocowań

Kotwa jest elementem konstrukcji stosowanym do mocowania ciężkich przedmiotów do powierzchni zarówno pionowych, jak i poziomych. Doskonale sprawdza się zarówno na podłożach pełnych, jak i z otworami, dlatego nadają się także do pustaków lub cegieł wentylowanych. Masa chemiczna stosowana w kotwach wyróżnia się doskonałymi właściwościami użytkowymi.

Nowoczesne metody mocowań

kotwa chemicznaDzięki kotwie chemicznej do ścian zamontować można ceramikę sanitarną, poręcze, balustrady lub inne metalowe konstrukcje. Zastosowanie odpowiedniej żywicy połączonej z utwardzaczem sprawia, że kotwa chemiczna wyróżnia się wysoką wytrzymałością mechaniczną i znakomitą przyczepnością do każdego rodzaju podłoża. Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji. Jest to technologia powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. Kotwy wklejane w ścianę przeznaczone są do szczególnie solidnych zamocowań i z powodzeniem zastępują tradycyjne kołki oraz dyble. W przeciwieństwie do tradycyjnych, mechanicznych metod łączenia, kotwy chemiczne nie oddziałują aż tak bardzo na podłoże. Dzięki temu, mogą być stosowane w strukturach luźnych, charakteryzujących się znacznie mniejszą spoistością. W trakcie mocowania nie powstają naprężenia w podłożu. Kotwy chemiczne wykorzystywane do codziennych prac można podzielić na dwa główne rodzaje. Kotwy poliestrowe są najpowszechniej wykorzystywane ze względu na ich umiarkowaną cenę w stosunku do wydajności i jakości. Kotwy winylowo-estrowe mają lepsze parametry techniczne, co przekłada się na ich szerszy zakres stosowalności.

Podsumowując, kotwy chemiczne są nowoczesnym rozwiązaniem coraz częściej stosowanym jako zamiennik dla tradycyjnych metod mocowania. Jako ich zalety wymienia się przede wszystkim szczelność mocowania. Żywica dokładnie wypełnia otwór, co powoduje, że mocowanie jest szczelne i nie dopuszcza do przepuszczania wody w głąb podłoża.