Co warto wiedzieć o szkoleniach wojskowych na drony?

Choć rony na dzień dzisiejszy znalazły zastosowanie w wielu różnych sektorach to jednak nadal ich największe wykorzystanie należy odnotować w wojsku. Wojskowi tak jak i inni użytkownicy dronów muszą przejść odpowiednie szkolenia by uzyskać uprawnienia, przy czym w przypadku osób pracujących w wojsku wygląda to inaczej niż w przypadku osób cywilnych

Kilka słów odnośnie szkoleń wojskowych na drony

szkolenia wojskowe - dronyJak już powiedzieliśmy każdy kto chce wykorzystywać drony w celach innych niż sportowe i rekreacyjne musi uzyskać odpowiednie uprawnienia. Jeśli ma być to pilotaż w zasięgu wzroku wymagane są tu uprawnienia VLOS jeśli natomiast operator chce pilotować statek bezzałogowy poza zasięgiem swojego wzroku konieczne są tu uprawnienia BVLOS. Niemniej konieczność posiadania tych kwalifikacji tyczy się osób cywilnych, wojskowi nie są zmuszeni do kończenia tego typu kursów przy czym nie oznacza to jednak że nie muszą oni przejść specjalnego przeszkolenia.  Szkolenia wojskowe – drony odbywają się bardzo często bezpośrednio u producentów, którzy to uczą żołnierzy posługiwania się bezzałogowcami, tak przeszkoleni żołnierze stają się instruktorami w wojsku szkolącymi innych żołnierzy. Co jednak ciekawe tego typu wojskowe szkolenia na drony zaczynają być także dostępne dla cywili, gdzie wojsko samo organizuje takie kursy. Niemniej ne jest to jeszcze zbyt częsta praktyka, dlatego też trudno mówić tu o uzyskaniu w trakcie takiego szkolenia certyfikatów. 

Wojskowe szkolenia na drony różnią się od tych które możemy znaleźć w ośrodkach cywilnych, niemniej coraz częściej na tego typu szkolenia mogą się także dostać osoby cywilne, choć liczba organizowanych tego typu szkoleń jest nadal bardzo ograniczona i zdarzają się one tylko w większych miastach, gdzie znajdują się jednostki wojskowe.