Coraz częstsze wady wzroku u dzieci – co na nie wpływa?

Statystyki pokazują, że coraz więcej dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach nosi okulary. Jeszcze kilka lat temu wadę wzroku miało tylko kilka osób w klasie, tymczasem dzisiaj zdarzają się takie, w których wadą wzroku dotknięta jest nawet połowa dzieci. Jest to bardzo poważny problem naszych czasów i trzeba mu przeciwdziałać. Żeby to zrobić należy najpierw wiedzieć z czym walczymy.

Jakie są rodzaje wad wzroku u dzieci?

polecany okulista dziecięcy w BydgoszczyZapytaliśmy o ten temat kilku specjalistów – polecany okulista dziecięcy w Bydgoszczy poinformował nas, że wady wzroku mogą być wrodzone lub nabyte. Te pierwsze biorą się z nieprawidłowo ukształtowanego oka. To może być zaburzenie jakiejś konkretnej części oka – np. rogówki, samej gałki ocznej, tęczówki, siatkówki. Na te wady nie mamy większego wpływu, bo powstają one najczęściej już w momencie narodzin. Co z wadami nabytymi? Wynikają one przede wszystkim z tego, że nie dbamy o nasze oczy. Przez cały dzień wpatrujemy się w ekrany komputerów, telefonów, tabletów czy telewizorów. To nie wpływa korzystnie na nasz wzrok. Jakie istnieją zatem wady wzroku? Nie dokonując już podziału na wrodzone i nabyte, możemy wskazać dalekowzroczność (kiedy obraz nie układa się na siatkówce, tylko poza nią), krótkowzroczność (obraz powstaje przed siatkówką), astygmatyzm (obraz jest niewyraźny, ponieważ promienie świetlne nie załamują się jednakowo na rogówce), daltonizm (złe rozpoznawanie barwy zielonej i czerwonej) oraz starczowzroczność (postępujący ubytek zdolności oka do zmiany swojej mocy, aczkolwiek ten problem nie dotyczy oczywiście dzieci, o których tutaj mówimy.

Niezwykle ważna jest zatem profilaktyka. Stosujmy krople do oczu, żeby miały odpowiednie nawilżenie, nie siedźmy tak długo przed komputerem czy telewizorem, nie wpatrujmy się przez kilkanaście godzin w jedną płaszczyznę, a do tego zdrowo się odżywiajmy. Nasze oczy nam za to podziękują.