Czym jest hamulec elektromagnetyczny

Hamulec elektromagnetyczny stosowany jest w pojazdach szynowych, który składa się ze specjalnej belki w środku której umieszczone są elektromagnesy. W trakcie przepływu prądu przez elektromagnes specjalna belka dociska do szyny, dzięki powstaniu silnego pola elektromagnetycznego.

W jakich maszynach stosuje się hamulce elektromagnetyczne?

hamulec elektromagnetyczny do maszynHamulec elektromagnetyczny do maszyn wykorzystywany jest najczęściej w kolei, w wagonach, które mają za zadanie zatrzymanie rozpędzonych wagonów do prędkości większej, niż 200km/h. Specjalne hamulce elektromagnetyczne, które są bardziej wytrzymałe i stworzone z lepszych jakościowo materiałów wykorzystuje się również w miejskich tramwajach, zapewniając bezpieczeństwo w hamowaniu. Hamulec elektromagnetyczny do maszyn składa się z tarcz i urządzeń sprężynowych, które wykorzystywane są w przypadku nagłego hamowania pojazdów i maszyn. Mogą również dobrze sprawiać się w roli hamulców bezpieczeństwa. Hamulce elektromagnetyczne zasilane są prądem stałym, bądź prądem przemiennym. Hamulec elektromagnetyczny wykorzystywany do maszyn charakteryzuje prosta budowa i łatwa regulacja najważniejszych i podstawowych parametrów, czyli momentu hamowania i jego czasu. Parametry te można bardzo dokładnie ustawić, co pozwala na zapewnienie większego bezpieczeństwa pojazdów, które bardzo często służą przewozowi osób. W przypadku hamulców wykorzystujących prąd stały, mamy też możliwość zasilania z innego źródła prądu, dzięki przyłączeniu specjalistycznego układu.

Hamulce bezpieczeństwa elektromagnetyczne stosowane są również w przemyśle i produkcji, gdzie zabezpieczają miejsce pracy przed potencjalnie różnymi sytuacjami. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór hamulca w zależności od miejsca jego zastosowania i przeznaczenia.