Czym są błystki wędkarskie?

 

W wędkarstwie istnieją akcesoria, bez których wędkarstwo musiałoby zmienić swoją definicję. Jednym z nich jest oczywiście wędka, bez której nie istniałaby nawet nazwa, tego popularnego wśród panów, hobby. Innymi są zaś wszelkiego rodzaju przynęty, bez których wędkarstwo byłoby zwykłym, kompletnie bezcelowym moczeniem patyka w wodzie.

Błystki – rodzaj przynęt sztucznych

błystki wędkarskieNie będzie szczególnie zaskakującym stwierdzenie, że wśród przynęt wędkarskich rozróżniamy te, które mają pochodzenie naturalne, a także, tak zwane, przynęty sztuczne. Jednymi z nich są błystki wędkarskie. Są to przynęty, które przede wszystkim przydają się przy wędkarstwie w metodzie spinningowej. Są w niej obecne praktycznie od samego początku jej powstania, a na swojej przydatności nie straciły aż do dnia dzisiejszego, choć kilka lat temu były wypierane przez inne przynęty sztuczne. Błystki wędkarskie przede wszystkim pomogą przy łowach ryb drapieżnych. Wśród wędkarzy błystki często nazywane są blachami, ponieważ najczęściej wykonywane są właśnie z blachy. Z używanego materiału, w którym wytwarzane są błystki płyną niejako ich zalety. Jedną z nich z całą pewnością jest nierównomierny kształt, co niezwykle pozytywnie wpływa na pracę przynęty w czasie jej holowania pod wodą, wabiąc jednocześnie w ten sposób drapieżniki. Wśród błystek możemy wyróżnić błystki obrotowe, czyli popularne wirówki lub też obrotówki, a także błystki wahadłowe, szczególnie popularne wśród wędkarskich łowców szczupaków.

Przykład błystek wędkarskich dość dobrze pokazuje, że dobre, sprawdzające się rozwiązania, nawet, jeśli pozornie są niezwykle proste, w wędkarstwie mogą przeżyć dziesiątki lat. I nawet, jeśli zdarzy się jakiś słabszy okres w historii, tak czy inaczej wracają do łask.