Decydując się na remont, nie zapomnij o schodach!

Teraz buduje się domy raczej parterów lub też domy piętrowe, ale tylko z pokojami mieszkalnymi na poddaszu. Domy, jeśli już są umieszczań na jakieś podbudówce to jest ona naprawdę niewysoka. Kiedyś w Warszawie budowano domy wysokie, gdzie piwnica była tak duża, jak inne pomieszczenia i wynosiła się wysoko ponad ziemię.

Jak schody to i balustrady

Domy miały dwa piętra, a czasem nawet trzy, niektórzy adaptowali piwnicę, jako pomieszczenia mieszkalne. Jadąc po polskiej wsi, czy nawet osiedlach w dużych miastach znajdziemy setki takich domów, do których prowadzą wysokie schody, a cały dom jest bardzo potężne. Obecnie architekci odchodzą od takich rozwiązań. Udają, że nie należy przesadzać, bo nie chodzi o to, żeby mieć hektary do sprzątania. Dom w Warszawie musi być praktyczny i funkcjonalny, ale jeśli już mamy taki duży dom, pamiętajmy, że wymaga od nas trochę więcej pracy. Nie wystarczy, że raz na kilkanaście lat go ocieplimy i pomalujemy elewacje, jest jeszcze kwestia schodów i samego otoczenia. Schody są ważne, bo prowadzą nas do domu. Nie szalejmy z czymś, co będzie niepraktyczne.

balustradyDrewniane schody szybko nam zniszczeją, dlatego lepiej jest szukać innych rozwiązań. Teraz kładzie się płytki, ale pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy zwrócić uwagę na sam materiał. Niestety wiele osób wybiera płytki, które nie nadają się do układania na zewnątrz. Deszcz, śnieg, czy mróz i noga połamana. Jeśli wybieramy płytki, to szukajmy takich, które idealnie sprawdzają się na zewnątrz i są rekomendowane przez specjalistów, a le podłoże to nie wszystko. Są jeszcze, jakże istotne balustrady. Nie każdy je montuje, bo jak mamy dwa schodki na krzyż to jest to zbędne, ale jeśli do domu prowadzą wysokie schody musimy je mieć.

Pewnie zadamy sobie pytanie, dlaczego, a co jeśli dziecko spadnie z takich schodów, co jeśli w domu mieszka osoba starsza i ma problem, żeby wejść po schodach. Taka balustrada to podstawa, która naprawdę ułatwi życie nam i naszym domownikom. Wygląd jest ważny, ale nawet z balustrada można uzyskać całkiem ciekawy efekt.