Gdzie używa się wózków bez kierowców?

 

W niektórych punktach logistycznych, na przykład w dużych portach, niektóre rzeczy muszą dziać się automatycznie, gdyż w przeciwnym razie załadunek wymagałby zatrudnienia dziesiątek, jeżeli nie setek kierowców aut ciężarowych, a to zadanie, które jest zbyt trudne nawet dla najlepszego pracodawcy. Technologia jednak nie zostawiła przedsiębiorców samych.

Bezzałogowy wózek przyspiesza przebieg załadunku

agv wózkiWiele osób twierdzi, że przyszłością naszych dróg jest bezzałogowy transport towarów w autach ciężarowych. Dla niektórych to czysta fantastyka, która nie ziści się za naszego życia, ale takie osoby nie wiedzą, że istnieją wózki towarowe, które już przemieszczają się samoczynnie, opierając się głównie na swoich sensorach oraz bazie danych. Takich wózków używa się jednak w zamkniętych obiektach, takich jak hale poprodukcyjne czy miejsca załadunku, nie nie muszą one posiadać homologacji do kierowania się po drogach publicznych. nie stwarzają też dużego zagrożenia, gdyż wszyscy obecni tam ludzie przeszkoleni są co do tego, jak należy zachowywać się w przypadku spotkania z takim pojazdem. Jeżeli interesuje nas system AGV wózki wyposażone w niego spotkać można na przykład w portach morskich, gdzie przewożą kontenery. To ciężkie do manewrowania ładunki, a samojezdne jednostki są mniejsze, gdy nie muszą posiadać kabiny kierowcy, ani żadnego miejsca dla operatora.

Zastosowanie samojezdnych autonomicznych wózków dzieje się już teraz, nie jest to pieśń odległej przyszłości. Obawy o to, że takie wózki powodować będą wypadki są niepotrzebne, gdyż odsetek wypadków z ich udziałem jest niezwykle mały, głównie ze względu na poruszanie się w zamkniętych i rutynowych strefach, nie nie trafiają na spontaniczne wydarzenia, których nie da się przewidzieć.