Grawitacyjna i mechaniczna wentylacja domu

Dlaczego wentylacja w domu to tak ważna kwestia? Zapewnia ona przepływ powietrza między wnętrzem domu, a światem zewnętrznym. Istnieją różne systemy wentylacji. Obecnie dużą popularnością cieszą się te, w których wykorzystuje się rekuperatory. Dawniej najczęściej spotykanym była wentylacja grawitacyjna. Sprawdzała się ona w starszym budownictwie.

Nowoczesne rozwiązania wykorzystują rekuperatory

rekuperatorDziś jednak nie jest wystarczająca, a nawet stanowi pewne zagrożenie. Coraz więcej ludzi wymienia okna na szczelniejsze i ociepla budynek, nie dbając przy tym o wymianę systemu cyrkulacji powietrza. Jakie to niesie ze sobą zagrożenie? Że zawilgocimy budynek i doprowadzimy do zagrzybienia ścian i mebli. Ten proces jest trudny do cofnięcia. Jeśli więc już remontujemy dom, myślmy przyszłościowo i kompleksowo. W nowym budownictwie, promującym oszczędność w ogrzewaniu i komfort mieszkańców, polecana jest rekuperacja.

Jest to system centralnej wentylacji, gdzie kanały wentylacyjne dostarczają powietrze do wszystkich pomieszczeń domu, a gruntowy wymiennik ciepła dodatkowo przyczynia się do oszczędności. Dodatkowy komfort, który gwarantuje nam rekuperator to cisza. Nie musimy otwierać okien, izolujemy się i od hałasów z zewnątrz i od zanieczyszczonego powietrza. Rekuperator to również komfort utrzymania powietrza w domu przez cały rok o odpowiedniej wilgotności. By być pewnym spodziewanych efektów, należy udać się do specjalistów. Wybrać firmę instalacyjną z doświadczeniem, co do której będziemy mieli pewność, że wykona fachową robotę. Nie można zbytnio oszczędzać. Lepiej zainwestować w instalację na wysokim poziomie, bo inaczej narazić możemy się na koszty związane z poprawkami, lub, co gorsza, system może nie działać sprawnie.

Gruntowny wymiennik ciepła powinien być zainstalowany odpowiednio głęboko i w odpowiedniej odległości od domu. Jego połączenie z rekuperatorem musi być szczelne. Kanały wentylacyjne powinny być wykonane z dobrych materiałów, a system ich rozlokowania powinien być przemyślany. To wszystko gwarantuje nam rzetelna firma zajmująca się wentylacją, najlepiej też jeśli i do niej będziemy zwracać się w sprawie sprawdzania tej instalacji od czasu do czasu (o ile i takie usługi firma oferuje).