Jak działa kolektor słoneczny?

Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych sposobów na pozyskanie mediów oraz surowców energetycznych. Jest to spowodowane nieustannym wzrostem cen zakupu co przekłada się na rosnące rachunki za takie podstawowe dobra jak prąd elektryczny czy ciepła woda użytkowa. Właśnie dlatego na terenie miejscowości takich jak Jaworzno wykorzystywane są alternatywne sposoby na wytworzenie prądu czy przygotowanie ciepłej wody.

Odnawialne źródła energii na terenie Jaworzna

kolektory słoneczne jaworznoDo tego celu stosuje się instalacje odnawialnych źródeł energii, które cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych jak i również instytucjonalnych. Jest to spowodowane rozwojem technologicznym, który sprawia że rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł cechują się coraz większą wydajnością przy jednoczesnym spadku cen ich zakupu. Przykładem mogą być kolektory słoneczne jaworzno, które są coraz częściej wykorzystywane podczas realizacji projektów nowych nieruchomości, ale także podczas planów modernizacyjnych. Dzięki kolektorom słonecznym możliwe jest bowiem pozyskanie ciepła, które ogrzewa ciecz roboczą krążącą wewnątrz urządzenia. Ciecz ta następnie oddaje zgromadzone ciepło w zbiornikach buforowych do medium docelowego, którym przeważnie jest woda. Podgrzana ciecz trafia następnie do grzejników lub punktów ujęć wody.

Warto dodać, że kolektory słoneczne są w stanie jedynie podgrzać wodę do pewnej temperatury. W celu osiągnięcia zadanej wartości stosowane są grzałki elektryczne, które montuje się właśnie w zbiornikach buforowych. W ten sposób ograniczane są koszty związane z przygotowaniem ciepłej wody. Kolektory są rozwiązaniem, które może funkcjonować kilkadziesiąt lat. Całość inwestycji zwraca się natomiast najpóźniej po kilku latach co sprawia, że inwestycja w to rozwiązanie jest bardzo opłacalna.