Jak kupować używane domki?

Lato, ognisko i perspektywa noclegu w domku letniskowym oraz pobudka bez budzika, za to ze śpiewem ptaków i ciepłymi promieniami słonecznymi, to niezwykle relaksująca perspektywa i na pewno tańsza niż wynajmowany apartament. Nic więc dziwnego, że posiadacze działek decydują się nieraz na kupno obiektu, w którym można by spędzać letnie noce i dni. Dzięki temu, nie trzeba każdego wieczoru opuszczać swojego zielonego azylu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domku?

domkiOczywiście lepszą lokalizacją domu letniskowego będzie miejscowość położona nad wodą, na jakimś malowniczym pojezierzu niż Zakopane. Jednakże zakup domku letniskowego to inwestycja wymagająca nakładu przynajmniej 20-30 tysięcy złotych. Poza tym kolejne pieniądze trzeba wyłożyć na wykończenie go i wyposażenie. Tymczasem nieraz w sprzedaży pojawiają się używane, tanie domki letniskowe, które właściciele chcą sprzedać za o wiele niższą kwotę. Czy decydować się na takie rozwiązanie?

Najlepiej jeżeli uda nam się kupić domek na lato od kogoś znajomego i zaufanego. Wtedy będziemy pewni, że otrzymamy pełnowartościowy produkt. Inaczej sprawa ma się z kupowaniem od osoby nieznajomej. Odnosi się to także do obiektów, takich jak domki drewniane całoroczne. W takim wypadku ryzyko jest jeszcze większe, gdyż mowa o większych pieniądzach, których ilość staje się ogromna, gdy zdecydujemy się na apartament, na przykład w Zakopanem. Największą ostrożnością należy się wykazać wtedy, kiedy kupujemy dom przez internet. Zwykle zdjęcia nie oddadzą nam faktycznego stanu wnętrza jak i części zewnętrznej. Jeżeli to tylko możliwe warto obejrzeć upatrzony domek osobiście o dokonać gruntownej analizy jego stanu. W jaki sposób wygląda elewacja? Można ją łatwo pomalować i ukryć zniszczenia. Warto jednak spojrzeć, co się dzieje od spodu. Jeżeli mamy do czynienia z podejrzanie tanim domem na kółkach, to czy ta część służąca do przewożenia nie ma śladów rdzy? A co powiedzieć o środku? Niepokój powinien w nas wzbudzać zapach wilgoci i pleśni.

Oczywiście należy też sprawdzić, czy system ogrzewania, sprzęt agd czy okna i drzwi nie nadają się przypadkiem do wymiany. Z tego czasem wynika niska cena sprzedawanej rzeczy, zaś taki stan generuje wysokie dodatkowe koszty. Jeżeli chcemy kupić domek od razu do zamieszkania, należy wziąć pod uwagę wszystkie te szczegóły.