Jak sprawnie założyć działalność w Niemczech?

Po tym jak wyemigrowałam do Niemiec, pierwsze co, to zaczęłam się rozglądać się tutaj za pracą. Muszę przyznać, że miejsc do pracy tutaj nie brakowało. Bardzo szybko się zaaklimatyzowałam i zaczęłam rozglądać się za lepszym pracodawcą. I muszę przyznać, że doszłam do wniosku, że założenie własnej działalności, będzie dla mnie dobrym rozwiązaniem.

Poradziłam sobie ze sprawnym założeniem działalności

sprawne założenie działalności gospodarczej w niemczechGdy tylko wpadłam na ten pomysł, udałam się do biura gdzie oferowano sprawne założenie działalności gospodarczej w Niemczech. Było to miejsce, gdzie można było liczyć na pomoc profesjonalistów przy założeniu działalności, czy wypełnieniu wszystkich formularzy. Okazało się, że założenie działalności nie jest obciążone, żadnymi kosztochłonnymi formalnościami i można to zrobić nawet w jeden dzień. Ważne, aby mieć przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak dowód tożsamości, zaświadczenie o zameldowaniu bądź zaświadczenie o prawie do lokalu, gdzie będzie się świadczyć swoje usługi, a także zaświadczenie o niekaralności. Wcześniej warto sprawdzić, czy założenie danego typu działalności w Niemczech nie wymaga posiadania pozwolenia na wykonywanie danych usług lub koncesji. Na szczęście w przypadku mojego zawodu i usług, które miałam świadczyć klientom nie było to wymagane. Dzięki temu założenie firmy udało mi się załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie do spraw gospodarki.

Wizyta nie trwała długo. Wypełniłam wraz z urzędnikiem formularz, który był bardzo czytelni i prosty do zrozumienia. Urzędnik sprawdził zgodność moich danych z dokumentem tożsamości, a ja w tym czasie na miejscu dokonałam opłaty manipulacyjnej za załatwienie sprawy i już po chwili mogłam podpisać dokumenty, które zaświadczały, że moja firma w Niemczech już działa.