Jak wybrać odpowiedni osuszacz?

Nadmierna wilgotność powietrza to zmora wielu z nas, szczególnie w okresie grzewczym kiedy chcąc nawilżyć powietrze używamy różnych nawilżaczy. Należy jednak pamiętać o tym, aby z nimi nie przesadzić, ponieważ z czasem na naszych ścianach pojawi się pleść czy grzyb a wtedy niezbędne będzie osuszenie pomieszczeń.

Osuszacze – wydajność, przepływ powietrza i zużycie prądu

osuszacze krakówOsuszacz to urządzenie, którego zadaniem jest pozbycie się nadmiernej ilości wody z powietrza znajdującego się w naszych pomieszczeniach. Zazwyczaj jego wydajność podaje się w litrach na dobę lub godzinę a podawane wartości są maksymalne. Bardzo często używa się ich po zalaniach, powodziach, pracach remontowo-budowlanych. Należy jednak pamiętać o tym, że w takich przypadkach powinien być on dużo wydajniejszy. W przypadku zalania czy powodzi nie ma górnej granicy wydajności, ponieważ im większą wydajność będzie miał osuszacz tym szybciej pozbędziemy się wody z pomieszczeń i zminimalizujemy efekty uboczne czyli powstanie pleśni. Ale jaki przepływ powinny mieć osuszacze Kraków? Przepływ powietrza to kolejny ważny parametr na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze. Szukając urządzenia do pozbycia się nadmiernej wilgotności z małego mieszkania możemy wybrać model o przepływie powietrza na najniższym poziomie z możliwych. Jednak do większego mieszkania to powinniśmy wybrać model o wysokim przepływie powietrza. W przypadku zalania czy powodzi można również dokupić czy wynająć dodatkowe wentylatory dzięki którym szybciej pozbędziemy się wilgoci.

W zależności od rodzaju osuszacz powietrza zużywa od 150 do nawet 800W w trakcie pracy. Najmniej prądu zużywają osuszacze kondensacyjne, które przeznaczone są do małych pomieszczeń. Bardziej prądożerne są z kolei osuszacze absorpcyjne i to one zużywają najwięcej prądu.