Łazienka dla osób starszych – kabiny prysznicowe

Dopóki jesteśmy młodzi, nasze życie jest naprawdę proste. Wszelkie problemy możemy zwalczyć, jednak wraz z upływem lat nasze ciała stają się coraz bardziej ograniczone. Nie mamy tyle siły i energii, bardzo często, ludzi na całym świecie dotyka choroba stawów. Nie mogą nic podnieść i nawet chodzenie sprawia im dużo problemów. Oczywiście nie jest tak, że wszyscy starsi ludzie mają z tym problem, ale prędzej, czy później każdego z nas to spotyka.

Kabiny prysznicowe na wymiar – najlepszym rozwiązaniem

 

kabina prysznicowa na wymiarPonieważ koorydanacja ruchowa nie jest już taka sama, bardzo często starsi ludzie przewracają się i łamią kończyny. Najwięcej wypadków zdarza się przede wszystkim w łazience. Dlatego, jest to pomieszczenie, które musi być wyjątkowo bezpieczne. Jeśli w naszym domu mieszkają osoby starsze lub mają zamieszkać, warto przystosować łazienkę do ich potrzeb.
Przede wszystkim należałoby kompletnie zapomnieć o wannie. Wchodzenie i wychodzenie z wanny jest niebezpieczne dla młodych ludzi, a co dopiero dla osób starszych. Dużo lepiej jest kupić większą kabinę prysznicową. Jeśli mamy niewymiarową łazienkę, to ciekawym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe na wymiar. Warto zamontować w takiej kabinie krzesełko oraz poręcze, dzięki temu starsza osoba będzie dużo bardziej samodzielna. Nie można też zapominać, żeby płytki w łazience były antypoślizgowe.
Z czasem warto też zamienić toaletę na nieco wyższą. Standardowe toalety są dosyć niskie i trudno z nich wstać, dlatego lepiej jest kupić wyższe sedesy, aby wstawanie z nich było łatwiejsze. Tutaj też warto pamiętać o wszelkich poręczach. Łazienka nie może być zagracona. Wszelkie kosmetyki, czy środki czystości najlepiej jest trzymać w szafkach, aby nie przeszkadzały. Dzięki tym zasadom możemy stworzyć naprawdę funkcjonalną łazienkę dla osób starszych. Już nigdy nie będą musiały martwić się o to, że podczas kąpieli upadną, a korzystanie z toalety stanie się dużo prostsze.

Warto też pamiętać o dobrym oświetleniu w łazience. Najlepiej dwufazowy na noc i na dzień. Światło na dzień powinno być wyraźne, łazienka bez okna musi być naprawdę dobrze oświetlona, natomiast na noc lepsze będzie przygaszone światło żeby nikogo nie raziło po oczach.