Dzisiejsza medycyna nie istniałaby bez wielu przydatnych utensyliów. Wykonywanie wszelkich zabiegów wiąże się z wykorzystaniem prostych narzędzi, takich jak igła i strzykawka, lub zaawansowanych technologicznie urządzeń, np. aparatów ultrasonograficznych. Zarówno diagnostyka, jak i leczenie dzieci oraz dorosłych obecnie nie istnieją bez akcesoriów i specjalistycznej aparatury.
Zastosowanie silikonowanych cewników Foley
Bardzo istotnym instrumentem medycznym jest cewnik. Bez niego nie ma możliwości przeprowadzenia operacji, skontrolowania ilości oddawania moczu, ani sprawowania skutecznej opieki paliatywnej. Klasyczny cewnik silikonowany Foley jest najczęściej stosowanym rodzajem cewnika w urologii. Jest on wykonany z miękkiego lateksu, który dzięki swojej elastyczności nie ulega zniszczeniu w czasie skręcania, jest również odporny na załamania. Wprowadzanie cewnika ułatwia zaokrąglona końcówka, a wierzchnia warstwa elastomeru silikonu sprawia, że jego usuwanie nie wiąże się z przykrymi odczuciami u pacjenta. Silikonowany cewnik Foley składa się z rurki, wyposażonej w dwie końcówki, z których pierwsza służy do odprowadzania moczu. To narzędzie stosuje się w przypadku trudności z oddawaniem moczu oraz zatrzymania moczu w drogach moczowych, związane z takimi chorobami, jak wady zatok moczowo-płciowych, zwężenie cewki moczowej itp..
Cewnik Foleya jest również używany przy schorzeniach przewlekłych, a także przy rozszczepie kręgosłupa lub urazach rdzenia kręgowego. Należy pamiętać, że cewniki używamy nie dłużej niż dwa tygodnie, a w tym czasie szczególnie dbamy o higienę pacjenta, czyli dwa razy dziennie przemywamy wodą ujście cewki moczowej, regularnie opróżniamy i wymieniamy worki na mocz, a także dbamy o właściwe nawodnienie osoby zacewnikowanej.