Nowoczesne hamulce do roweru

Rowery drogowe i tanie rowery górskie posiadają zazwyczaj identyczne hamulce zaciskowe, które mimo iż sprawdzają się podczas normalnej jazdy, mogą szybko okazać się niekoniecznie wygodne. Takie hamulce nieraz wymagają dużej siły, by wystarczająco szybko spowolnić rower podczas jazdy, a ich klocki zużywają się bardzo szybko, nawet jeśli nie są używane często.

Profesjonalne hamulce do rowerów drogowych

hamulce szczękowe maguraWłaściciele takich rowerów często wymieniają układy hamulcowe na bardziej sprawdzone i skuteczniejsze warianty, w najróżniejszych układach. W rowerach rekreacyjnych, jednak, bardzo rzadko montowane są hamulce tarczowe lub warianty przeznaczone do rowerów wyczynowych, gdyż tego rodzaju hamulce bywają bardzo drogie, a na dodatek nie mają większego zastosowania podczas rekreacyjnej jazdy. Najpopularniejszym układem hamulcowym, natomiast, są hamulce szczękowe Magura, przeznaczone do rowerów drogowych i amatorskich rowerów górskich. Przewyższają one standardowe hamulce zaciskowe na każdym polu, aczkolwiek pozostają tanie i łatwodostępne dla wszystkich posiadaczy rowerów rekreacyjnych. Hamulce te utrzymane są w standardzie konstrukcyjnym rowerów do których są przeznaczone, dlatego pasują do każdego rodzaju ramy, i nie muszą być dostosowane do takowej podczas montażu. Różnice pomiędzy zwykłymi hamulcami zaciskowymi, a szczękowymi hamulcami od Magury są zauważalne już na pierwszej jeździe.

Nawet przy luźnym zamocowaniu linki naciągowej, hamulce mają bardzo krótki skok i nie wymagają silnego nacisku by natychmiast spowolnić czy zatrzymać rower. Klocki hamulcowe, wykonane z gumopodobnego tworzywa, nie zużywają się tak szybko jak gumowe klocki w standardowych hamulcach, i nie są podatne na uszkodzenia po długotrwałym wystawieniu na wysokie temperatury.