Nowoczesne wiatrówki sprężynowe

Wiatrówki sprężynowe są uważane przez sportowców za sprzęt dość amatorski. Wymagają bowiem przeładowania po każdym strzale, i zazwyczaj nie wykazują się szczególną jakością. Są więc bardzo tanie, i dostępne dla każdego amatora strzelectwa wiatrowego, chcącego spróbować sił w strzelaniu bez wydawania dużych kwot na zaawansowany sprzęt.

Sprężynowa wiatrówka do strzelania profesjonalnego

wiatrówka pneumatycznaNie wszystkie karabiny sprężynowe są jednak rekreacyjnymi wariantami, gdyż wiele modeli profesjonalnych również wykorzystuje napęd sprężynowy, choć od standardowych wariantów odróżniają się niemal wszystkim. Profesjonalna wiatrówka pneumatyczna z napędem sprężynowym posiada znacznie lepszą jakość wykonania, a z racji iż zamiast drewnianego łoża, wszechobecnego w tanich karabinach jest w nich zastosowane łoże z tworzyw sztucznych, jest również znacznie lżejsza. Wiele takich wiatrówek posiada mechaniczne systemy przeładowania, pozwalające osobom nie posiadającym zbyt dużej siły fizycznej łatwo napiąć sprężynę, zwłaszcza o dużej mocy. Taki system pozwala również na wykorzystanie silniejszych sprężyn o większej mocy. Nowoczesna wiatrówka sprężynowa umożliwia również korzystanie z każdego rodzaju wyposażenia optycznego, gdyż posiada seryjnie montowaną szynę montażową w standardzie RIS. Do wiatrówek można również zamontować wiele rodzajów akcesoriów, poduszek celowniczych oraz urządzeń laserowych.

Wielu posiadaczy takich wiatrówek, zwłaszcza tych którzy przestawili się na takowe z karabinów gazowych, twierdzi iż są one bardziej niezawodne niż jakikolwiek karabin z napędem gazowym, zarówno na greengas, jak i na dwutlenek węgla. Nie mają one bowiem żadnych delikatnych systemów czy podzespołów mogących łatwo ulec uszkodzeniu, i bywają dziecinnie proste w konserwacji i naprawie.