Osprzęt robotów chwytających

 

Roboty w przemyśle występują coraz częściej. Oczywiście mówiąc roboty, nie mam tutaj na myśli tylko humanoidalnych maszyn, przypominających człowieka. Roboty mogą mieć formę mechanicznego ramienia, wózka transportowego, albo nawet maszyny do szycia. Roboty to po prostu niezależne maszyny, które wykonują swoją pracę według algorytmu.

Grunt to odpowiedni chwytak do robota

chwytaki do robotówRoboty wykonują swoją pracę manewrując produktem, który obrabiają. Mogą go obracać, przewozić, wykonywać na nim jakieś czynności, takie jak wiercenie, czy też spawanie. Mnogość opcji jakie roboty mogą wykonać na danym przedmiocie sprawia, że ich osprzęt nie powinien być jednolity. Najważniejszym elementem każdego robota są chwytaki do robotów, którymi posługują się podczas swojej pracy. Taki chwytak trzeba oczywiście odpowiednio dostosować do zadania, jakim robot się zajmuje, tak, aby mógł odpowiednio manewrować danym przedmiotem. Nie zawsze robotowi wystarczy mechaniczna ręka wyposażona w palce. W niektórych przypadkach chwytaki powinny być inne. Jeśli robot ma na przykład przenosić szyby, to lepiej sprawdzą się przyssawki. Jeśli natomiast będzie to paleta, to lepiej jeśli jego chwytaki będą w formie wideł wózkowych. Podobnie ma się sprawa w przypadku przenoszenia skrzyń, czy też naklejania etykiet, gdzie oczywiście chwytakiem będzie wtedy drukarka do etykiet. Nie bez znaczenia w chwytakach jest także dostosowanie odpowiedniej siły chwytu, który nie zawsze musi być mocny, nieraz wystarczy delikatność.

Mnogość chwytaków inicjuje oczywiście zapotrzebowanie na nie. Firmy, które zajmują się ich produkcją dostosowują swój produkt bezpośrednio pod zamówienie. Nie ma obecnie czegoś takiego jak uniwersalny chwytak, który sprawdzi się przy podnoszeniu dowolnego przedmiotu. Trzeba go odpowiednio dostosować.