Pompa ciepła – Jak to działa?

Działanie pewnych nowych technologi jest dla wielu ludzi zagadką. Ciężko jest znaleźć odpowiednie źródło informacji które wyjaśniłoby w prosty sposób działanie całego urządzenia. Przeciętnemu człowiekowi nie jest przecież potrzebny techniczny wykres przebiegu ale przejrzysty opis. Dzięki niemu można poznać zasadę działania danego urządzenia i zrozumieć na jakiej podstawie funkcjonuje.

Jaka pompa ciepła do domu jednorodzinnego?

Pompa ciepłaNajlepiej opisywać technologię wzorując się na jej najbardziej powszechnym rodzaju, dlatego właśnie na potrzeby tego artykułu weźmiemy pod lupę pompę ciepła powietrze woda. Taka pompa ciepła do domu nadaje się jak żadna inna. Jest ona najbardziej popularna dlatego, że jest najtańsza ale również najprostsza w montażu. Pozostałe źródła wymagają głębokich odwiertów. Są przez to bardziej efektywne ponieważ ich temperatura jest bardziej stała i nie ulega tak wielkim zmianom sezonowym. Powietrzna pompa ciepła jest jednak najlepsza tam gdzie wykonanie odwiertów jest zbyt kosztowne lub po prostu niemożliwe. Generalnie nie ma znaczenia jaka pompa ciepła znajduje się w danym domu lub mieszkaniu, ponieważ działanie każdej z nich jest takie samo. Różnią się tylko i wyłącznie źródłem energii cieplnej. Każda dobra pompa ciepła ma więc taki sam system. Składa się on z trzech obiegów z których wszystkie muszą działać sprawnie aby proces zachodził. Gdyby nawet jeden z nich przestał pracować tak jak powinien, całość przestałaby funkcjonować. Wszystko zaczyna się w dolnym źródle, czyli w tym przypadku powietrzu zewnętrznym. Zamontowany wentylator sprawia, że powietrze podąża do obiegu drugiego w którym łączy się ze specjalnym czynnikiem. Odparowuje on w module chłodniczym, a następnie jest sprężany przez sprężarkę. Dzięki temu gwałtownie wzrasta ciśnienie, a równocześnie z tym temperatura. Później podgrzana para podąża do kolejnego obiegu przed którym znajduje się skraplacz.

Tam następuje wymiana ciepła do tego obiegu czyli systemu grzewczego. W skraplaczu dochodzi wtedy do skroplenia gazu do postaci ciepłej. Dzięki temu wraca on z powrotem do parownika i cały proces się zamyka. Jak widać nie jest to bardzo skomplikowana technologia i nie trzeba wiele wysiłku aby ją zrozumieć, Jest to jednak ważne kiedy rozważamy zakup takiego urządzenia do naszego domu.