Pszczyna inwestuje w fotowoltaikę

Na terenie większości miast dostępne są różnego rodzaju programy wsparcia pozwalające przyspieszyć transformację energetyczną. Dotyczy to w szczególności konieczności wymiany przestarzałych jednostek wytwórczych, które generują chociażby ciepło. Jest to spowodowane pogarszającym się stanem środowiska naturalnego co wymusza określone działania zarówno na osobach prywatnych jak i również przedsiębiorcach.

Instalacje fotowoltaiczne na terenie miast

fotowoltaika w pszczyniePierwszym krokiem wydaje się obniżenie zapotrzebowania na energię, która jest pobierana z sieci przesyłowych. W tym celu budynki są modernizowane, a na ich terenie wdrażane są instalacje odnawialnych źródeł energii. Te w sposób rozproszony generują potrzebne w danym miejscu media. Dobrym przykładem jest chociażby fotowoltaika w pszczynie, na terenie której zauważalny jest wzrost liczby instalacji PV. Dzięki panelom fotowoltaicznym możliwe jest generowanie energii elektrycznej, która następnie jest zużywana do zasilania odbiorników. Warto wspomnieć, że istnieje kilka sposobów konfiguracji takiej jednostki wytwórczej. Przede wszystkim może być ona podłączona do sieci czyli pracować w układzie on-grid lub działać jako wyspa czyli pracować w układzie off-grid. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Większość potencjalnych inwestorów zdecydowanie interesuje układ ze stałym dostępem do sieci.

W takim przypadku w momencie, gdy jest to potrzebne niedobór energii może być pobrany z sieci lub jej nadmiar oddany do sieci. Jeśli chodzi o rozwiązania wyspowe to z reguły potrzebne jest zastosowanie dodatkowego bufora w postaci akumulatorów. To właśnie do nich i z nich jest transportowana energia w momencie, gdy panele nie działają z optymalną i zakładaną efektywnością. Jak widać obecnie bardzo ważnym zagadnieniem jest stosowanie nowoczesnych technologii wytwórczych z zakresu odnawialnych źródeł energii.