Rodzaje rolek kasowych

Każdy sklep i restauracja potrzebuje kasy fiskalnej. To na niej monitorujemy przychód i wydany towar – dlatego jest to jeden z najważniejszych sprzętów jakiego potrzebujemy do naszego biznesu. Tylko co zrobić w sytuacji gdy nie wie się jakiego rozmiaru rolki kasowej potrzebujemy? A co gorsza: jakiego rodzaju nasza kasa używa?

W skrócie o rolkach kasowych

rolki termiczne 80x80Rolki w urządzeniu fiskalnym dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: termiczne, zwykłe i chemiczne. Rolki termiczne są najczęściej spotykane i używa się ich w drukarkach o tej samej nazwie. Rolki te zrobione są ze specjalnego papieru termicznego, który pod wpływem ciepła zmienia swoją barwę. Dzięki temu nie ma potrzeby uzupełniania drukarki tuszem i taśmą barwiącą – wystarczy sam papier, by mogła pracować. Budową wewnętrzną przypomina drukarkę igłową. W kasach najczęściej wykorzystywane są mniejsze formaty rolek, lecz w większości drukarek termicznych podłączanych do systemów handlowych trzeba użyć rolki termiczne 80×80. Drugim rodzajem są rolki zwykłe, czyli offsetowe. Jest to najzwyklejszy papier, który najczęściej wykorzystywany jest do starych kas z wbudowanymi drukarkami igłowymi lub do igłowych drukarek bonowych. W wypadku takiej kasy musimy również zaopatrzyć się w tusz nanoszony na paragony. Ostatnim rodzajem są rolki chemiczne. Działają tak samo jak rolki offsetowe, lecz dzięki ich użyciu nie trzeba stosować kaset barwiących w drukarkach igłowych.

Takie właśnie rodzaje rolek używa się w kasach fiskalnych. Najczęściej jednak będziecie spotykać się z termicznymi, gdyż są używane w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach sytuacji. Oczywiście najlepiej będzie wyszukać rozmiar i rodzaj używanej kasy w internecie, gdyż tam właśnie najprędzej znajdziecie wszystkie potrzebne informacje.