Sauna – budowa i wymagania

 

Budowa własnej sauny nie jest wcale czymś specjalnie skomplikowanym, tym bardziej, że można skorzystać z gotowych zestawów posiadających potrzebne elementy. Na własną saunę możemy zdecydować się już na etapie projektowania domu, lub też w każdej dowolnej chwili, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem.

Praktyczne porady w budowie sauny

drzwi do sauny szklaneJak zaplanować budowę sauny, o czym pamiętać i jakie warunki trzeba spełnić? Najważniejsze to oczywiście posiadać odpowiednią przestrzeń, którą możemy w ten sposób zaaranżować. Pamiętajmy jednak, że sauna wcale nie musi być wewnątrz domu. Równie dobrze możemy wybudować pomieszczenie z sauną w ogrodzie. Najczęściej taką budowę wykonuje się z drewnianych bali, dzięki czemu nie trzeba jej dodatkowo ocieplać materiałami termoizolacyjnymi. Jeśli sauna ma być wewnątrz domu, pamiętajmy, że pomieszczenie musi posiadać sprawną wentylację. Trzeba również zadbać o termoizolację ścian i sufitu, co pozwoli na szybkie osiągnięcie wymaganej wysokiej temperatury i łatwe jej utrzymanie. Izolację wykonuje się z wełny mineralnej, bo to ona (a nie styropian) jest odporna na działanie wysokich temperatur. Aby korzystanie z sauny było jeszcze większą przyjemnością warto wyposażyć się w drzwi do sauny szklane, za którymi znajdowałoby się okno wychodzące na ogród, lub chociażby przestrzeń zaaranżowana zielenią. Podłoga sauny to najczęściej terakota lub rzadziej wykładzina z tworzywa sztucznego, na której umieszcza się drewnianą kratkę, chroniącą przed poślizgiem. Kratkę zabezpiecza się specjalnym lakierem chroniącym przed wilgocią. Ściany i sufit sauny to panele drewniane ze specjalnie przeznaczonego do tego gatunku drewna, pod którymi znajdzie się odpowiednia warstwa termoizolacji.

Wyposażenie sauny to również ławka (jedna lub więcej, w zależności od wielkości pomieszczenia) oraz przede wszystkim piec, który umieszcza się na ścianie wejściowej kabiny. Pamiętajmy, że im większe pomieszczenie, tym będzie potrzebny mocniejszy piec. Zakłada się, że na 1m3 powierzchni potrzeba 1kW mocy pieca.