Sauna – budowa i wymagania

 

Budowa własnej sauny nie jest wcale czymś specjalnie skomplikowanym, tym bardziej że można skorzystać z gotowych zestawów posiadających potrzebne elementy. Na własną saunę możemy zdecydować się już na etapie projektowania domu, lub też w każdej dowolnej chwili, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem.

Praktyczne porady w budowie sauny

drzwi do sauny szklaneJak zaplanować budowę sauny, o czym pamiętać i jakie warunki trzeba spełnić? Najważniejsze to oczywiście posiadać odpowiednią przestrzeń, którą możemy w ten sposób zaaranżować. Pamiętajmy jednak, że sauna wcale nie musi być wewnątrz domu. Równie dobrze możemy wybudować pomieszczenie z sauną w ogrodzie. Najczęściej taką budowę wykonuje się z drewnianych bali, dzięki czemu nie trzeba jej dodatkowo ocieplać materiałami termoizolacyjnymi. Jeśli sauna ma być wewnątrz domu, pamiętajmy, że pomieszczenie musi posiadać sprawną wentylację. Trzeba również zadbać o termoizolację ścian i sufitu, co pozwoli na szybkie osiągnięcie wymaganej wysokiej temperatury i łatwe jej utrzymanie. Izolację wykonuje się z wełny mineralnej, bo to ona (a nie styropian) jest odporna na działanie wysokich temperatur. Aby korzystanie z sauny było jeszcze większą przyjemnością warto wyposażyć się w drzwi do sauny szklane, za którymi znajdowałoby się okno wychodzące na ogród, lub chociażby przestrzeń zaaranżowana zielenią. Podłoga sauny to najczęściej terakota lub rzadziej wykładzina z tworzywa sztucznego, na której umieszcza się drewnianą kratkę, chroniącą przed poślizgiem. Kratkę zabezpiecza się specjalnym lakierem chroniącym przed wilgocią. Ściany i sufit sauny to panele drewniane ze specjalnie przeznaczonego do tego gatunku drewna, pod którymi znajdzie się odpowiednia warstwa termoizolacji.

Wyposażenie sauny to również ławka (jedna lub więcej, w zależności od wielkości pomieszczenia) oraz przede wszystkim piec, który umieszcza się na ścianie wejściowej kabiny. Pamiętajmy, że im większe pomieszczenie, tym będzie potrzebny mocniejszy piec. Zakłada się, że na 1 m3 powierzchni potrzeba 1 kW mocy pieca.