Skuteczne sposoby na drożne rury

 

Zatkane rury mogą przyprawić o zawrót głowy. Kiedy woda w kuchennym zlewie lub w muszli zaczyna podejrzanie wybijać, to znak, że problem drożności już się pojawił i trzeba zadziałać skutecznie. Sytuacja, w której mamy do czynienia z zapchaną rurą jest problematyczna nie tylko dla nas – istnieje ryzyko, że oprócz naszej powierzchni mieszkalnej ucierpi przez to sufit naszych sąsiadów z niższej kondygnacji.

Krótkie ABC udrożnienia rury

udrażnianie rurOczywiście, najbardziej skuteczne i efektywne jest zapobieganie zapchaniu rur. Jednak czasem nie sposób zapobiec takim problemom, gdy zanieczyszczenie w rurach osiada miesiącami lub jakiś przedmiot niepostrzeżenie znajdzie się w odpływie. Na udrażnianie rur mamy kilka sposobów domowych; o ich skuteczności krążą różne opinie. Mikstura sody z octem z pewnością zadziała na kamień, jednak pod znakiem zapytania stoi jej skuteczność w przypadku tkwiących w rurze włosów, materiałów, cząstek jedzenia czy przedmiotów. Na szczęście, nie zawsze konieczna jest interwencja hydraulika czy rozkręcanie rury na własną rękę. Do dyspozycji mamy różnorodne środki udrażniające. Najpierw należy rozpoznać czynnik problemowy, następnie dobrać odpowiedni preparat; środek nieodpowiedni może nasilić problem z niedrożną rurą. Preparat dopasować trzeba także do rodzaju tworzywa, z którego zbudowane są rury. Oprócz środków chemicznych mamy  możliwość zastosowania sposobów mechanicznych, zaopatrując się w odpowiednie narzędzia do przepychania rur.

Problem z niedrożną rurą nie jest na pewno niczym przyjemnym, jednak nie ma sytuacji bez wyjścia – należy jedynie pomyśleć nad odpowiednim rozwiązaniem kłopotu. Właściwa diagnoza przyczyny niedrożności i zastosowanie optymalnego środka zaradczego z pewnością pozwoli doprowadzić rury do stanu użytkowania.