W dzisiejszych czasach bardzo często możemy spotkać się z utrudnionym dostępem do niektórych osiedli. Wiele z nich jest bowiem ogrodzonych szlabanami, czy też barierkami. To samo dotyczy większości miejsc parkingowych na ich obszarze. Bardzo dużo takich miejsc jest zagrodzonych słupkami blokującymi.
Gdzie stosowane są słupki blokujące?
Słupki blokujące możemy także spotkać w innych miejscach. Przykładem mogą być tutaj niektóre miejsca w centrach miast. W celu uniemożliwienia parkowania samochodom władze miejskie oprócz stref z zakazem postoju lub zakazem parkowania wprowadzają inne rozwiązania, które mają na celu ułatwienie zarządzania poszczególnymi miejscami. W tym celu w bardzo wielu miejscach montowane są słupki blokujące. Na ogół ich montaż następuje przy krawędzi chodnika. Ma to na celu uniemożliwienie zaparkowania pojazdom mechanicznym na obszarze chodnika. Bardzo popularnymi słupkami są te o numerze u12c. Są to słupki wykonane z metalu. Ich wysokość wynosi około siedemdziesiąt centymetrów . Mają one owalny, walcowaty kształt. Pomalowane są w poziome pasy o kolorze białym oraz czerwonym. Z tego też powodu są one widoczne przez kierowców z dużej odległości. W związku z tym taki kierowca widząc w ten sposób oznaczone miejsce wie, że nie może zaparkować na nim swoim pojazdem. Pomaga to w ukróceniu procedur związanych z parkowaniem w miejscach niedozwolonych. Jest to bardzo często lepsze rozwiązanie, niż znaki z zakazem parkowania.
Z tego też powodu takich miejsc stale przybywa. Na ogół możemy je spotkać w centrach miast. Dotyczy to bardzo często zabytkowych lokalizacji, czy też wąskich uliczek, które na ogół zlokalizowane są wokół rynku. Z tego też powodu większość kierowców w takich lokalizacjach decyduje się na skorzystanie z miejskich parkingów.