Sposób na uszlachetnienie metalu – niklowanie chemiczne

Srebro jest z pewnością materiałem znanym każdemu z nas, a zwłaszcza kobietą kochającym biżuterię. Jest to jeden z najbardziej pospolitych metali szlachetnych. Powłoki wykonywane ze srebra mają wiele zastosowań.

Niklowanie chemiczne to częsty zabieg

niklowaniePierwszą z nich jest nadanie estetycznego wyglądu. Zabieg srebrzenia w Bydgoszczy przynosi podobne efekty co chromowanie. Sprawia, że metalowe elementy mają ładny połysk. Srebrzenie największe zastosowanie znalazło w jubilerstwie. Popularnie proces ten, wykorzystuje się również do wyroby posrebrzanych zastaw stołowych i instrumentów muzycznych. Ponad to, ten sposób uszlachetniania metalu, stosuje się także w przemyśle elektrotechnicznym, elektronicznym jak i energetycznym. Posrebrzaniu przede wszystkim poddaje się styki prądowe, aby podnieść ich parametry. Jak wcześniej zostało wspomniane, srebro nadaje połysku, dlatego to właśnie ten zabieg, a nie niklowanie chemiczne wykorzystuje się do pokrywania reflektory i lustra. Ma to dodatkowo związek z jego dużą zdolnością odbicia. Co prawda posrebrzanie zapewnia dodatkową ochronę przed korozją elementom metalowym, jednak nie jest tak dobre jak cynowanie w związku z czym bardziej ma ono na celu poprawę estetyki metalu niż jego zabezpieczenie. Na rynku mamy dostępnych kilka metod srebrzenia. Między innymi jest elektrolityczne, techniczne, twarde i chemiczne.

W zależności od przeznaczenia, pożądanego efektu końcowego, rodzaju stali przeznaczonej do pokrycia, wybiera się najbardziej dopasowane techniki. Jedynym minusem srebra jest jego zdolność do utleniania, w związku z tym wymaga częstszych zabiegów pielęgnacyjnych aby zachować estetyczny wygląd.