Sposoby na odgrzybianie domu

Pleśń na ścianach to problem, z którym muszą zmagać się mieszkańcy wielu domów i mieszkań. Winna jest zazwyczaj nadmierna wilgotność panująca w danych pomieszczeniach. Grzyb nie tylko psuje estetykę całego wnętrza, ale może mieć także znaczący, negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak się tego pozbyć? Jak sprawić, aby nigdy nie wrócił?

Jak skutecznie pozbyć się pleśni ze ścian?

likwidacja grzyba w domuŻeby zwalczyć pleśń, która rozwija się w naszym domu czy mieszkaniu, należy na początku określić przyczynę problemu i postarać się ją wyeliminować. Być może jest to wadliwa wentylacja i nieprawidłowa cyrkulacja powietrza. Poza tym, rozwojowi grzybów sprzyjają ściany pokryte tapetami. Niekiedy przyczyną pleśni w mieszkaniu może być wilgoć wewnątrz ściany, na przykład dostająca się tam podczas deszczu czy z pękniętych rynien. Kiedy odkryjemy co powoduje wyrastanie pleśni na ścianach i usuniemy ten problem, możemy przystąpić do osuszania ścian i pozbywania się pleśni. Najlepsza likwidacja grzyba w domu to po prostu zeskrobanie go ze ścian, a często też skucie wierzchniej warstwy tynku jest wskazane. Po tym możemy przetrzeć ściany specjalnym preparatem lub wodą z octem, dzięki czemu skutecznie usuniemy całą grzybnię. Następnie należy pokryć ścianę na nowo tynkiem i farbą. Po wyschnięciu farby warto zabezpieczyć powierzchnię ścian przed ponownym wyrastaniem grzyba. W tym celu można użyć ogólnodostępnych środków chemicznych. Można też przygotować je samodzielnie z naturalnych składników. Świetnie sprawdzą się olejki eteryczne lub ocet.

W walce z grzybem na ścianie pomocne okazać się mogą produkty, które z pewnością możemy znaleźć we własnym domu. Niekiedy wystarczy spryskać taką powierzchnię octem lub olejkiem z drzewa herbacianego. Warto wypróbować także roztwór z sody oczyszczonej lub wody utlenionej. Przydadzą się także do tego, aby pleśń nie powróciła ponownie.