Wkręty i śruby na torx

Śruby i wkręty z sześcioma punktami przylegania zostały wprowadzone kilkadziesiąt lat temu w celu zwiększenia pewności wkręcania. Szybko okazało się, że śruba tego typu ma dużo lepsze właściwości niż modele imbusowe czy takie, które wkręcane są za pomocą śrubokrętu płaskiego lub krzyżakowego. Śrub torx używamy w wielu branżach, a także używamy do ich przykręcania wielu narzędzi ręcznych i elektronarzędzi.

Jakie zalety ma śruba torx?

blachowkręty na torxPodstawową zaletą tego typu konstrukcji wkrętów i śrub jest przeciwdziałanie zniszczeniu ich łba. Blachowkręty na torx są tak skonstruowane, aby niemożliwe stało się wychodzenie wkrętaka z gniazda, co prowadzi do zniszczenia śruby. Dlatego śruby i wkręty tego typu mogą być przykręcane za pomocą mocnych elektronarzędzi, które są używane na przykład w pracach dekarskich. Wysoki współczynnik przenoszenia siły gwarantuje wygodną i efektywną pracę w każdych warunkach. Wyeliminowane jest także ryzyko konieczności wyjmowania zniszczonej śruby za pomocą różnych technik mechanicznych. Niezawodność tego typu rozwiązania konstrukcyjnego zapewnia też szczęść punktów przylegania bitów czy śrubokręta. Dzięki temu możemy używać dużej siły na przykład podczas dokręcania połączeń śrubowych w rowerze. Wielu producentów decyduje się na zastosowanie śrub torx, które są o wiele lepiej zaprojektowane niż tradycyjne wkręty, przykręcane kluczami ampulowymi.

Przykręcanie śrub tego typu odbywa się przy użyciu specjalnych nasadek, a także narzędzi ręcznych. Wielu mechaników i monterów decyduje się na całkowite przestawienie swojej pracy na narzędzia i wkręty tego typu. Mogą oni montować blachodachówki i przykręcać inne elementy za pomocą masywnych śrub, które nie ulegają zniszczeniu poprzez objechanie boczne łba lub zniszczenie gniazda.