Wózki paletowe używane w magazynach

 

Dzięki wózkom przewożącym palety możliwe jest sprawne funkcjonowanie magazynu. Maszyny tego typu stanowią podstawowy element przewozu towarów przeznaczonych do załadunku. Ich budowa pozwala na podnoszenie znacznych ciężarów, a odporność na intensywne użytkowanie powoduje, iż wózki tego typu są niejednokrotnie używane przez wiele lat. Jakie typy maszyn ręcznych i elektrycznych znajdziemy na magazynach?

Odporne i trwałe wózki do przewożenia palet

wózek paletowyDo standardowych wersji tego typu maszyn zaliczymy zwykłe paleciaki, którymi przewozimy najmniejsze palety i elementy na nich umieszczone. Wózek paletowy tego typu jest skonstruowany do przewożenia ładunku na bliskie odległości, jest najczęściej wykorzystywany do przewożenia materiału z jednej strony hali do drugiej, a także podjeżdżania paletami pod tylną część samochodu ciężarowego. W ten sposób realizowany jest proces ręcznego załadunku. Istnieją także inne rodzaje wózków, do których zalicza się model o konstrukcji nożycowej. Służy on do podnoszenia ładunku na dużo wyższy poziom niż ma to miejsce w tradycyjnym wózku paletowym. Oprócz konstrukcji wózka możliwe jest także pokrycie go specjalną powłoką galwaniczną. Tego typu paleciaki są używane w środowisku chemicznym, a ich powłoka jest odporna na wszelkiego rodzaju kwaśne substancje. Dzieki temu wózek nie ulega zniszczeniu poprzez korozję, a jego powłoka jest także odporna na substancje solne.

Obsługa wózka paletowego jest prosta, i wymaga opanowania działania siłownika hydraulicznego. Poprzez wykonywanie wahadłowych ruchów dyszla możliwe jest szybkie podniesienie ładunku, co umożliwi przewóz po hali. Tego typu działanie wózków powoduje także brak szorowania paletą o podłoże, gdyż jest ona podniesiona na wystarczający poziom ponad podłogę.