Wybieramy filtr powietrza do zagęszczarki

Przygotowywanie gruntu pod budowę bez zastosowania zagęszczarki do ziemi byłoby ciężką oraz mozolną pracą. Powstanie zagęszczarek znacznie przyspieszyło prace budowlane oraz drogowe. Ułatwiło utwardzanie ziemi w taki sposób, aby była ona spoista oraz wytrzymywała kilkunastotonowy ciężar konstrukcji albo samochodów. Przygotowanie podłoża stanowi bowiem najważniejszą czynność przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Jak działa filtr powietrza w zagęszczarce?

dopasowany filtr powietrza do zagęszczarkiPominięcie etapu zagęszczania gruntu może prowadzić do groźnych skutków. Luźny grunt, który jest usypywany na siebie albo odkopywany w czasie przygotowań z czasem może osiadać. Konsekwencją tego może być deformowanie się budowli, ich zapadanie, a nawet katastrofy budowlane. Zagęszczarki są klasyfikowane jako maszyny budowlane, których zadaniem jest utwardzanie podłoża. Ziemia jest utwardzana poprzez nacisk wibrującej płyty, co powoduje pozbycie się nadmiaru powietrza gromadzonego między drobinkami ziemi. Warto zadbać o dopasowany filtr powietrza do zagęszczarki. Dodatkowo poszczególne maszyny są standardowo dzielone na dwie kategorie, w tym jednokierunkowe oraz dwukierunkowe. Pierwsze są to lekkie maszyny, których waga wynosi do 130kg i są wykorzystywane do prac na niewielkich powierzchniach. Maszyny dwukierunkowe, określane rewersyjnymi, mogą ważyć nawet 800 kg i sprawdzają się na rozległych terenach.

Wszystkie zagęszczarki łączą wibracje. To właśnie one powodują usuwanie pustej przestrzeni między cząstkami kruszywa. W zagęszczarkach dodatkowo są stosowane silniki spalinowe, elektryczne albo akumulatorowe. A energia z silnika jest przenoszona na układ wibracyjny, który montowany jest nad płytą denną. Ta pracuje bezpośrednio na podłożu i dokonuje szybkich uderzeń, które w efekcie prowadzą do odpowiedniego utwardzenia gruntu.