Wykorzystanie lin jutowych

 

Różnego typu liny, naturalne i syntetyczne, są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w aranżacji wnętrz czy we wspinaczce wysokogórskiej. Wszystko zależy od materiału użytego do produkcji danej liny, sposobu produkcji oraz efektu końcowego. Jednym z popularnych rodzajów lin, tanich i łatwo dostępnych, są liny jutowe.

Liny jutowe i ich zastosowanie

liny jutowe producentTen rodzaj lin jest w pełni ekologiczny, biodegradowalny i można go poddać recyklingowi. Jego ważną cechą jest to, że nie ulega gniciu. Jednym z najpowszechniejszych zastosowań tego rodzaju lin jest budownictwo, ponieważ stosuje się je do uszczelniania i izolacji w domach z drewna. Są bardzo trwałe, nie strzępią się, posiadają też zdolność do oddawania wilgoci gdy jest sucho i pochłaniania jej, gdy jest wilgotno, więc dobrze sprawdzają się w tego typu budynkach. Powszechnie liny z włókien jutowych stosuje się w przemyśle, zwłaszcza w transporcie, gdzie mogą stanowić alternatywę dla lin z włókien sztucznych. Wykorzystywane są także przez żeglarzy, którzy używają ich np. jako lin cumowniczych. W sklepach znajdziemy zarówno grubsze, jak i cieńsze liny. Cieńsze liny jutowe producent poleca do wykorzystania w aranżacji wnętrz. Pasują do stylu boho i marynistycznego. Można z ich pomocą stworzyć bardzo ciekawe dodatki do wnętrz, takie jak osłonki na doniczki, wycieraczkę, podkładki pod kubki i wiele innych. Mogą pomóc w ukryciu np. rur, a powieszenie zdjęć na linie rozciągniętej przez pokój nada wnętrzu ciekawego charakteru.

Liny jutowe są łatwe do kupienia w sklepach: znajdziemy je w sklepach budowlanych, dla turystów a nawet ogrodniczych. Producenci tworzą je w różnych rozmiarach, toteż łatwo znaleźć odpowiednią dla nas. Przy bardzo specjalistycznych zastosowaniach, np. wspinaczce, powinniśmy zawsze sprawdzić, czy dana lina na pewno się do tego nadaje.