Wyposażenie ważące w branży transportowej

Na polskim rynku można znaleźć bardzo wiele firm zajmujących się produkcją, dystrybucją oraz instalacją nowoczesnego wyposażenia odpowiadającego za ważenie różnych produktów i ładunków. Bardzo ważną rolę odgrywają urządzenia stosowane w branży transportowej. Ich zadaniem jest sprawdzanie masy poszczególnych elementów przed ich umieszczeniem w pojeździe lub ważenie całych pojazdów razem z przewożonym przez nie ładunkiem. Stosowanie takiego sprzętu jest bardzo ważne dla zachowania bezpieczeństwa oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.

Wagi samochodowe – rodzaje

Bardzo istotnymi elementami wyposażenia firm transportowych i logistycznych są wagi platformowe. Jak sama nazwa wskazuje, składają się one ze specjalnej, dużej platformy oraz wyświetlacza. Po umieszczeniu ładunku na platformie, na wyświetlaczu pojawi się masa. Wagi tego rodzaju są przystosowane do sprawdzania masy nawet bardzo ciężkich ładunków oraz palet z różnymi rodzajami produktów. Dobrym pomysłem przed załadunkiem jest sprawdzenie masy każdego elementu, dzięki czemu można mieć pewność, że nie zostały przekroczone dopuszczalne normy związane z ładownością pojazdów.
wagi samochodowe
Kolejnymi ważnymi urządzeniami są wagi najazdowe. Służą one do sprawdzenia masy pojazdu z załadowaną naczepą lub powierzchnią transportową. Sprzęt tego typu jest przystosowany do ważenia nawet bardzo dużych i ciężkich pojazdów. Można więc mieć pewność, że nie ulegnie on awarii nawet pod dużym obciążeniem. Nowoczesne wagi samochodowe są w stanie podawać bardzo dokładną masę pojazdów, więc można mieć pewność, że wskazany pomiar jest prawidłowy.

Regularne sprawdzanie masy pojazdów i ładunków jest istotne, ponieważ pozwoli ono uniknąć nieprzyjemności w przypadku kontroli drogowej. Inspekcja Transportu Drogowego surowo każe kierowców, których pojazdy przekraczają dopuszczalną ładowność. Unikanie przeciążeń wpływa też pozytywnie na stan techniczny pojazdów, bezpieczeństwo na drogach oraz na stan nawierzchni dróg, po których jeżdżą ciężarówki i inni uczestnicy ruchu drogowego.