Zabezpieczenie budynku przed pożarem

Standardowe domy mieszkalne są budowane z cegły lub betonu jak w przypadku bloków, jednakże w dużych miastach jest coraz więcej biurowców i centrów handlowych, które mają odmienną konstrukcję. Jej podstawą jest stal, która jest lżejsza i tańsza.

Jak zabezpieczyć konstrukcję stalową przed ogniem?

Stal jest materiałem pozyskiwanym z recyklingu, zatem jest ekologiczna. Zapewnia ona wiele korzyści w zakresie produkcji, architektury czy konstrukcji, zatem nie ma się co dziwić, że jej zastosowanie ciągle rośnie. Budowane są z niej przeważnie biurowce, hale magazynowe czy obiekty handlowe. Jej wadą się słaba wytrzymałość w obliczy wysokich temperatur, dlatego też konieczne są zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych. Przede wszystkim odnoszą się one do poszczególnych elementów stalowych, które powinny być bezpośrednio zabezpieczone. Najpopularniejszą metodą jest zastosowanie specjalnych farb, które pod wpływem bardzo wysokich temperatur zaczynają pęcznieć i tym samym tworzą przestrzeń, która oddziela stan od działania ognia. Dzięki temu również opóźnia się moment osiągnięcia przez stal temperatury krytycznej, po przekroczeniu której stal traci swoje właściwości i robi się elastyczna. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, można ten moment maksymalnie odciągnąć w czasie, dając czas na ewentualną ewakuację osób znajdujących się wewnątrz budynku. Innym rodzajem zabezpieczeń są specjalne płyty ogniochronne z krzemianu wapniowego, które montowane są jako obudowy stalowych elementów.

Budynki ze stalową konstrukcją, co prawda mogą wyglądać nieco futurystycznie, być znacznie tańsze w budowie niż murowane obiekty, ale za to wymagają zastosowania sporej ilości zabezpieczeń przed ewentualnym pożarem. Przede wszystkim są one czynne i bierne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.blueflamesteel.com!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *