Wśród pianek PUR możemy wyróżnić jej dwa rodzaje otwartokomórkową tak zwaną lekką oraz zamkniętokomórkową czyli ciężką. Ta pierwsza idealnie nadaje się zarówno do izolacji poddasza jak i stropu zapewniając doskonałą izolację akustyczną.
Izolacja poddasza pianką otwartokomórkową
Jak sama nazwa wskazuje pianka otwartokomórkowa posiada większość komórek otwartych. To pozwala jej na „oddychanie”. Dzięki temu utrzymujemy przyjemne środowisko w danym pomieszczeniu, w którym został wykonany ten rodzaj izolacji termicznej. Kolejną zaletą pianki jest to, że krążąca w powietrzu woda nie skrapla się na jej powierzchni a dzięki temu nie tworzy się szkodliwa dla naszego zdrowia pleśń. Pianka otwartokomórkowa jest bardzo lekka dlatego nie obciąża konstrukcji naszego budynku. Natrysk otwartokomórkowej pianki poliuretanowej pozwala na dokładne wypełnienie wszystkich szczelin, nawet tych najmniejszych co jest bardzo istotne w przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji. Dodatkowo zapobiega powstawaniu tak zwanych mostków, które niestety zdarzają się w przypadku użycia innych materiałów do izolacji takich jak wełna mineralna. Dzięki zastosowaniu tego typu izolacji mamy pewność, że nasz dom jest odpowiednio zabezpieczony i możemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Piankę nakłada się natryskowo przy użyciu specjalistycznych maszyn. Dzięki temu wykonanie izolacji zajmuje nie więcej niż jeden dzień. Natomiast w przypadku użycia innych materiałów czas wydłuża się do czterech a nawet pięciu dni. Wystarczy zaledwie kilka sekund, aby pianka zwiększyła swoją objętość a następnie utworzyła jednolitą warstwę.
Jeśli więc zależy nam na dokładnym ociepleniu swojego poddasza albo stropu powinniśmy wybrać piankę otwartokomórkową. Jest to doskonały materiał izolacyjny, który gwarantuje trwałość oraz szczelność przez długie lata.