Zastosowanie aparatów ultrasonograficznych w medycynie

 

W medycynie korzysta się z szeregu badań diagnostycznych, które umożliwiają szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Ultradźwięki nie są wcale nową metodą stosowaną w medycynie. Aparaty ultrasonograficzne wykorzystujące ultradźwięki są coraz bardziej nowoczesne, zaawansowane technologicznie.

Wybór głowic ultradźwiękowych – liniowe, konweksowe i inne

głowice ultradźwiękoweDo tego stopnia, że możliwe jest nawet wykonywanie badań 3D. Każdy aparat ultrasonograficzny składa się z monitora oraz głowicy ultrasonograficznej, która przykładana jest do konkretnej części ciała. Badanie USG popularne jest zwłaszcza wśród kobiet ciężarnych. Szczególne znaczenie ma wybór głowicy. Obecnie na polskim rynku znajdują się głowice liniowe, konweksowe, mikrokonweksowe i wiele innych. Każda głowica służy do badania innych narządów. W przypadku badania jamy brzusznej stosuje się przede wszystkim głowice ultradźwiękowe konweksowe. Z głowicy ultradźwiękowej uwalniane są ultradźwięki. Należy wyeliminować wolne przestrzenie między ciałem a głowicą, dlatego stosuje się specjalny żel do badań USG. Ultradźwięki trafiają do tkanek i odbijają się od nich np. od konkretnego narządu. Z powrotem trafiają do głowicy ultradźwiękowej i są zamieniane na sygnał elektryczny, a następnie obraz cyfrowy, który pojawia się na ekranie monitora. Dzięki temu można badać z dużą dokładnością echogeniczność, czyli strukturę konkretnych narządów.

USG wykonywane jest nie tylko w przypadku kobiet ciężarnych, ale również do badania dróg moczowych, układu pokarmowego, gruczołów wydzielniczych i innych. Za pomocą USG można badać węzły chłonne, a nawet serce. Są specjalne aparaty do wykonywania USG serca, czyli inaczej echo serca (głowice są wtedy mniejsze). Należy wybrać też odpowiednią częstotliwość ultradźwięków – dla dorosłych mniejsza niż dla dzieci.